امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خورشید گردترین جسم کیهانی است!

خورشید گردترین جسم کیهانی است! 1

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خورشید گردترین جسم کیهانی است که تاکنون مورد مطالعه و اندازه‌گیری قرار گرفته است.

تفاوت میان عریض ترین و باریک ترین قطر خورشید کمتر از عرض یک تار موی انسان است.با اندازه گیریهای صورت گرفته مشخص شده است که خورشید گردترین جسمی است که تاکنون اندازه گیری شده و این امر موجب شگفتی دانشمندان را فراهم کرده است.
خورشید یکی از ستارگان کهکشان راه شیری و تنها ستاره منظومه خورشیدی است که در مرکز آن قرار گرفته این جسم کیهانی یک کره کامل است که از پلاسمای داغ ساخته شده ‌است و در میانه آن میدان مغناطیسی برقرار است.
خورشید فاقد سطح جامد است و پیشتر تصور می شد که حرکت وضعی آن اندکی سطح جامد فراهم می کند، اما اندازه گیریهای جدید نشان می دهد که این سطح صاف حتی کوچکتر از چیزی است که پیش بینی شده است.
اگر خورشید را یک توپ به قطر یک متر در نظر بگیریم، اندازه خط استوایی آن 17 هزارهزارم یک متر بزرگتر از اندازه قطبهای آن خواهد بود.
دانشمندان برای این تحقیق اطلاعات رصدخانه دینامیک خورشیدی را مورد بررسی قرار داده اند آنها پیشتر تصور می کردند که شکل خورشید در چرخشهای آن متفاوت است اما تحقیقات جدید نشان می دهد که شکل تنها ستاره منظومه شمسی کاملا ثابت است.
دکتر جف کوهن از دانشگاه هاوایی به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: طی سالها ما اعتقاد داشتیم که اندازه های ما به ما می گوید که اندازه های خورشید تغییر می کند اما این نتایج چیز دیگری را نشان می دهد.

اکنون دانشمندان اعتقاد دارند که درحالیکه همه چیز در خورشید در گردش 11 ساله آن تغییر می کند، اما شکل آن بدون تغییر باقی می ماند.
نیروهای خورشیدی زیر سطحی چون مغناطیسم و تلاطم ممکن است درمقایسه با تصورات پیشین، تأثیر قدرتمند تری روی شکل خورشید بگذارد.
نتایج این تحقیقات در مجله ساینس اکسپرس به عنوان نسخه آنلاین مجله ساینس منتشر شده است.
پاسخ
آگهی
خورشید کاملا مایعس و هیچوقت شکله صافی نداره اونوقت اینا چجوری میگن که کاملا گرده؟ شاید تو زمان اندازه گیری اینا گرد بوده. پس انفجار های خورشیدی کشکن که باعث میشن سطح خورشید مدام تغییر کنه.
پاسخ
حدودا چند درجه گرما داره
خبر از من داری؟

خبر از دلتنگی های من چطور؟

و آن پروانه های شادی که در نگاهم بودند

خبرش رسیده که مرده اند؟

هیچ سراغ دلم را میگیری؟

کسی خبر داده که آب رفته ام از خستگی؟

مچاله ام از دلتنگی؟

آه….. که هیچ کلاغی نساختیم میان هم

وجدانت راحت….

خبرهای من به تو نمیرسد
پاسخ
(02-09-2013، 22:39)ارمين2012 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

حدودا چند درجه گرما داره
دمای سطح خورشید نزدیک به ۵۵۰۵ سانتیگرادRolleyes
پاسخ
 سپاس شده توسط ERF@N
(02-09-2013، 22:44)✯مهرزاد✯ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(02-09-2013، 22:39)ارمين2012 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

حدودا چند درجه گرما داره
دمای سطح خورشید نزدیک به ۵۵۰۵ سانتیگرادRolleyes
البته این دمای سطحه دمای تاج و مرکزش بسیار بیشتر از ای حرفاس. خورشید جزو ستاره های زرده که همشون حدود شش هزارتا دما دارن. اینم جدول به همراه مثال

1-آبی                 دمای سطحی :بالاتر از 30000         مثال:زتاپوپیس
2-آبی-سفید        دمای سطحی:15000 تا 30000       مثال:یدالجوزا-اسپیکا
3-سفید             دمای سطحی:8000تا 11000          مثال:شعرای یمانی
4-سفید-زرد         دمای سطحی:حدود7500               مثال:کنوپوس
5-زرد              دمای سطحی:حدود6000               مثال:خورشید.عیوق
6-نارنجی            دمای سطح:حدود4000                  مثال:الدبران
7-قرمز                دمای سطحی:حدود 3000             مثال:قلب العقرب و ابطالجوزا
پاسخ
 سپاس شده توسط ∆ MeRzaD ∆
اگه چند درجه گرماش به انسان بخوره میمیره
خبر از من داری؟

خبر از دلتنگی های من چطور؟

و آن پروانه های شادی که در نگاهم بودند

خبرش رسیده که مرده اند؟

هیچ سراغ دلم را میگیری؟

کسی خبر داده که آب رفته ام از خستگی؟

مچاله ام از دلتنگی؟

آه….. که هیچ کلاغی نساختیم میان هم

وجدانت راحت….

خبرهای من به تو نمیرسد
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  تصویر عجیب ناسا از «خورشید»
  تشکیل امواج آلفون در اطراف خورشید
Star کشف هیولای سیاه‌چاله‌ای که ۴۰ میلیارد برابر خورشید است
  سرنوشت خورشید
  تعیین چگونگی و زمان مرگ خورشید
  “شبکه کیهانی” چقدر تاریک است؟
  رد ستارگان و طلوع خورشید ِ نقطه اعتدالین
  خورشید در آرامش+تصویر نجومی روز
  کاوشگر پارکر مدار خود به‌دور خورشید را کامل کرد
  شاید “انرژی تاریک” در دوره‌های کیهانی دچار تغییر شود

پرش به انجمن: