امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

زندگینامه EMINƎM

منبع : ویکیپدیا

نام اصلی مارشال بروس مدرز سوم
نام مستعار امینم
اسلیم شیدی
زادروز ۱۷ اکتبر ۱۹۷۲ ‏(۴۰ سال)
۲۵ مهر ۱۳۵۱
سنت جوزف, میسوری
اهل کشور پرچم ایالات متحده آمریکا دیترویت، میشیگان، ایالات متحده آمریکا
سبک‌ها هیپ‌هاپ رپ
کار(ها) خواننده، بازیگر، تهیه کنندگی آهنگسازی
مدت کار ۱۹۹۵-تاکنون
نقش‌های
مرتبط دی توالو، دکتر دره، فیفتی سنت، جی-زی، اسلاترهاوس، لوید بنکس، بد میتس اویل، کشیس، نیت داگ
وب‌گاه Eminem.com

مارشال بروس مدرز سوم (به انگلیسی:Marshall Bruce Mathers III؛ زادهٔ ۱۷ اکتبر ۱۹۷۲)[۱] معروف به امینم (به انگلیسی: Eminem)‏ به شیوه نوشتاری EMINƎM آهنگساز، تهیه‌کننده، هنرپیشه و خوانندهٔ رپ آمریکایی است.

امینم پیش از آغاز کار خوانندگی به عنوان یک تک‌خوان، عضو گروه رپ «دی ۱۲» بود که در سال ۱۹۹۶ شروع به کار کرده بود. گروه «دی ۱۲» پس از موفقیت انفرادی امینم موفقیت بسیاری کسب کرد. او همچنین یکی از اعضای گروه دو نفرهٔ «بد میتس اویل[و ۱]» نیز می‌باشد.[۲]

او توسط مجلهٔ رولینگ استون در رتبهٔ ۸۲ فهرست «۱۰۰ هنرمند ماندگار جهان در همه دوران‌ها» قرار گرفت.[۳] همچنین او عنوان «بهترین رپر زندهٔ جهان» را از مجلهٔ «وایب» در سال ۲۰۰۸ دریافت کرد.[۴] امینم و گروه دی ۱۲ در کل ۱۰ آلبوم شمارهٔ یک در جدول بیلبورد ۲۰۰ دارد.[۵] او ۱۳ قطعه شماره یک در سراسر جهان دارد. امینم در دسامبر ۲۰۰۹ جایزهٔ «هنرمند دهه» را از مراسم جایزهٔ بیلبورد دریافت کرد.[۶] به گفتهٔ مجلهٔ بیلبورد، امینم تنها هنرمندی است که دو آلبومش توانسته‌اند به بهترین فروش سال در دهه ۲۰۱۰ میلادی دست یابند.[۷]

صفحهٔ امینم در وب‌گاه یوتیوب تا امروز بیش از ۱ میلیارد بازدید داشته است.[۸] در سال ۲۰۱۰ اعلام شد که موسیقی امینم ۹۴ میلیون بار (بیش از هر خوانندهٔ دیگری) تکثیر شده‌است.[۷] او از سال ۲۰۰۲ به حرفهٔ بازیگری روی آورد و تا به امروز نیز در چند فیلم همانند فیلم «هشت مایل» بازی کرده‌است.[۹] وی اولین خواننده هیپ‌هاپ است که جایزه اسکار را برای بهترین ترانه دریافت کرده‌است.

اوایل زندگی

امینم در سنت‌جوزف میسوری زاده شد. مادر او دبورا مدرز-بریگز و پدر او مارشال بروس مدرز جونیور هستند. ریشه او به اسکاتلند ، انگلیس ، سوئیس ، آلمان و لوکزامبورگ بر می‌گردد.[۱۰][۱۱] وقتی مارشال ۱۸ ماهه بود، پدرش خانه را برای همیشه ترک کرد و مادرش به تنهایی سرپرستی او را برعهده گرفت. در زمان کودکی مارشال، آنها مرتب از خانه‌ای به خانه دیگر و از شهری به شهر دیگر جا به جا می‌شدند. تا پیش از ۱۲ سالگی، او و مادرش در شهرهای گوناگون میسوری مانند سنت جوزف و ساوانا و کانزاس سیتی زندگی کرده بودند تا اینکه در شهر وارن ایالت میشیگان (از شهرک‌های دیترویت) ساکن شدند.[۱۲] مارشال به مدرسهٔ لینکولن در وارن می‌رفت، با این حال گاهی در مبارزه‌های سبک آزاد رپ در مدرسهٔ آزبورن در آنسوی شهر شرکت می‌کرد. در همان زمان با برنده شدن در یک اجرا در یک کارخانه آمریکایی-آفریقایی توانست توجه مخاطبان هیپ‌هاپ را به خود جلب کند.[۱] وی بعد از دو بار تجدید در کلاس نهم به دلیل مدرسه گریزی و نمرات نزدیک به تجدید، در ۱۷ سالگی ترک تحصیل کرد.[۱]

حرفه موسیقی

امینم در سال ۱۹۹۲ عضو شرکت اف‌تی‌بی بود که توسط دو برادر به نام‌های جف و مارک بیس گردانده می‌شد و در همان زمان به طور پاره‌وقت در رستوران «لژ گیلبرت» به کار آشپزی و ظرف‌شویی مشغول بود.[۲۰] در سال ۱۹۹۶ او نخستین کار خود، «بی‌نهایت» را عرضه کرد که در استودیوی بِیسمینت که زیر نظارت برادران بیس بود، ضبط شده بود. این آلبوم با لیبل غیر مستقل سرگرمی‌های اینترنتی منتشر شد.[۲۱] امینم بعدها می‌گوید:
واضحه که به عنوان اوّلین کارم تحت تاثیر دیگر خواننده‌ها بودم. من تلمیح‌های زیادی از خواننده‌هایی مثل «ناس[و ۱۱]» و «ای زد[و ۱۲]» داشتم. «بی‌نهایت» فقط یه آزمایش بود برای این که بتونم بفهمم قالب آهنگ‌هام چه جوری باشه. چه جوری با میکروفون صدا درست کنم و خودم رو عرضه کنم. یه پیش نمایش بود؛ «بی‌نهایت» مثل یه سکوی پرش بود که منو بالا ببره.[۲۲]
مضامین شعری بی‌نهایت بیشتر شامل دردسرهای بزرگ کردن «هِیلی»، دختر نوزادش، زیر بار قرض وام‌ها و تمایل شدید وی برای به ثروت رسیدن می‌شود.[۲۳] مدتی بعد امینم با یکی از خوانندگان بزرگ رپ در دیترویت به نام «رویس دا۹'۵[و ۱۳]» با اسم مستعار «آدم بده با شیطان ملاقات می‌کند» همکاری کرد.[۲۴]

از ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹: اسلیم شیدی ال‌پی

طبق گفتهٔ بیلبورد امینم در این برهه از زندگی‌اش دریافت آرزوهای موسیقایی‌اش تنها راه فرار از زندگی غم‌بارش است. پس از عضویت در افترمث در سال ۱۹۹۸، امینم نخستین آلبوم سر و سامان یافتهٔ خود به نام «اسلیم شیدی ال‌پی[و ۱۴]» را -که شدیداً تحت حمایت دکتر دره[و ۱۵] بود- منتشر کرد. به گفتهٔ بیلبورد، این آلبوم «سال‌های روشن پیش رو از دورانی بود که او از قبل آن را نوشته بود».[۲۵] شهرت این آلبوم در میان آلبوم‌های سال ۱۹۹۹ بیشتر و بیشتر می‌شد تا جایی که در پایان سال سه جایزه پلاتینیوم دریافت کرد.[۲۶]

اسلیم شیدی ال‌پی ۹ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت و ۴ بار جایزه پلاتینیوم را از «انجمن صنفی ضبط موسیقی آمریکا» از آن خود کرد.[۲۷] پس از انتشار این آلبوم، امینم را متهم کردند که موضوعات و سبک خواندن او، منحصراً شبیه خواننده رپ زیرزمینی، «کیج»است

از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳: نمایش امینم

سومین آلبوم رسمی امینم «نمایش امینم[و ۱۹]» نام داشت و در تابستان سال ۲۰۰۲ منتشر شد. این آلبوم با فروش بیش از ۱ میلیون نسخه در هفتهٔ نخست، نقطهٔ عطف دیگری در کارنامهٔ هنری او به شمار می‌رود. حدود ۱۰ میلیون نسخه از آلبوم نمایش امینم در آمریکا و ۲۰ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسید و به این ترتیب امینم تنها هنرمندی شد که دو آلبوم با فروش ۲۰ میلیونی جهانی دارد.[۲۶] در ترانه "بدون من" امینم سخنان تحقیرآمیزی نسبت به باند پسران[و ۲۰] و برخی از اعضای آن همانند «لیمپ بیزکت» و «موبی» به زبان می‌آورد.[۳۶]

آلبوم نمایش امینم هشت گواهی پلاتینیوم از جشنواره انجمن صنعت ضبط موسیقی ایالات متحده آمریکا دریافت کرد.[۳۷] استفان توماس، یکی از سردبیران سایت آل‌موزیک علی‌رغم خشونت آشکار در بعضی از ترانه‌ها، این آلبوم را کمتر از مارشال مترز ال‌پی تحریک‌کننده خواند.[۳۸]

از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵: دوباره خوانی

مرکز تحقیقات رسانه‌ها[و ۲۱] در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۰۳ اعلام کرد که سرویس مخفی ایالات متحده پذیرفته که سخنان امینم در این آلبوم تهدید جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا بوده‌است و این سازمان در حال رسیدگی به این پرونده‌است.[۳۹] بخش مورد اتهام، قسمتی از آهنگ «ما به عنوان آمریکایی‌ها» به این صورت است
« لعنت به پول/من دوست ندارم برای رییس جمهورای مرده رپ بخونم/ترجیح می‌دم رییس جمهور مرده باشه/تا حالا نگفته بودم ولی پیشینه‌اش را دارم... »

این آهنگ به همراه سی‌دی اضافه آلبوم پخش شده بود.[۴۰] سال ۲۰۰۴ شاهد عرضهٔ آلبوم رسمی چهارم امینم به نام «دوباره خوانی» بود که در هفتهٔ نخست حدود ۷۰۰ هزار نسخه فروش کرد؛ برنده ۷ پلاتینوم از «انجمن صنفی ضبط موسیقی آمریکا» شد و حدود ۱۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان و ۷٫۸ میلیون نسخه در آمریکا به فروش رسید. این آلبوم نیز صدر نشین بود و یک قطعهٔ برجسته با اسم «کافیه اینو از دست بدی[و ۲۲]» داشت.[۴۱] ترانه «کافیه اینو از دست بدی» مضمونی نقدگونه داشت و خطاب به مایکل جکسون، خواننده سبک پاپ خوانده شده بود. یک هفته پس از پخش این ترانه مایکل جکسون با برنامهٔ استیو هاروی در رادیوی شهر لس آنجلس تماس گرفت و ناراحتی خود را از نماهنگ «کافیه اینو از دست بدی» بیان کرد.[۴۲]

از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸: وقفه کاری و شایعه بازنشستگی

در سال ۲۰۰۵ بسیاری از کارشناسان صنعت موسیقی این باور بودند که امینم پس از ۶ سال فعالیت رسمی در موسیقی رپ و گرفتن جوایز انبوه از جمله چند جایزه پلاتینیوم و جایزه اسکار بر آن است صحنه را برای همیشه ترک کند.[۴۳] این آلبوم چهارمین آلبوم متوالی امینم بود که در جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد شماره ۱ شد. [۴۴]همچنین این آلبوم دو پلاتین از انجمن صنعت ضبط موسیقی آمریکا دریافت کرد. [۴۵]امینم در مصاحبه با رادیو «موجو در صبح» خبر بازنشستگی‌اش را تکذیب کرد اما در ادامه اضافه کرد:

«من الان تو بخشی از زندگیم هستم که نمی‌دونم وضع آیندهٔ کاریم چه جوریه... به خاطر همینه که اسمشو «ندای صحنه» گذاشتم. این می‌تونه کار آخر باشه؛ ما نمی‌دونیم.»

از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸: بازگشت

در سپتامبر ۲۰۰۸، امینم میان مصاحبه «فیفتی سنت[و ۲۳]» در رادیو «هات ۹۷» نیویورک روی خط آمد و گفت «بین دوراهی» است و در حال بحث بر سر این است که زمان انتشار آلبوم بعد چه زمانی خواهد بود. او گفت: «من همیشه کار می‌کنم-همیشه توی استودیو هستم و این الان احساس خوبی داره، حمایتی که از طرف لیبل هست... تا یه مدّت، نمی‌خواستم برگردم به استودیو، به خاطر یه سری مسائل شخصی. الآن دارم از اون مسایل میام بیرون و این احساس خوبی داره.»[۴۶]
امینم در سپتامبر ۲۰۰۸ در شبکه رادیویی شخصی اش، «شید ۴۵[و ۲۴]» حاضر شد و گفت: «الان دارم روی آهنگها کار می‌کنم. دارم کلی آهنگ می‌سازم و روشون فکر می‌کنم. می دونی، انگار هر چه قدر بیشتر رو آهنگ وقت می‌ذارم، شناختم از اون‌ها بیشتر می‌شه.»[۴۷]
در ۵ مارس ۲۰۰۹ امینم در یک گفتگوی مطبوعاتی خبر پخش دو آلبوم تازه در سال جاری را داد. نخستین آلبوم به نام «بازگشت[و ۲۵]» در ۱۹ مه منتشر شد.[۴۸]

از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱: ریکاوری

در ۱۴ آوریل ۲۰۱۰ امینم از راه توییتر وعده آلبوم جدیدش را به هواداران خود داد.[۴۹] هفتمین آلبوم استودیویی امینم به نام ریکاوری[و ۲۶] در تاریخ ۲۱ ژوئن منتشر گشت.[۵۰] این آلبوم با فروش ۷۴۱ هزار نسخه در هفته نخست پخش در ایالات متحده توانست خود را به بالای جدول بیلبورد ۲۰۰ برساند.[۵۱] تا فوریه ۲۰۱۱ بیش از ۳٫۴ میلیون نسخه از این آلبوم در ایالات متحده به فروش رسید.[۷]
ویدیو کلیپ ترانه "دروغ گفتنت را دوست دارم"[و ۲۷] با حضور ریانا خواننده سبک ریتم و بلوز[و ۲۸] ، با ۶٫۶ میلیون بازدید کننده در روز نخست یک رکورد تاریخی در سایت یوتیوب به جا گذاشت.[۵۲]

در جوایز گرمی سال ۲۰۱۱، امینم نامزد بهترین آلبوم سال (برای ریکاوری)، بهترین ترانه سال (برای دروغ گفتنت را دوست دارم) و بهترین آلبوم رپ (برای ریکاوری) شد و جایزه بهترین آلبوم رپ را دریافت کرد.[۵۳]

از ۲۰۱۲ تاکنون: کار بر روی مارشال مترز ال‌پی ۲

در ۲۴ می۲۰۱۲ امینم اعلام کرد که در حال کار کردن بر روی آلبوم جدیدش می‌باشد.[۵۴] این آلبوم مارشال مترز ال‌پی ۲ نام داشته و در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۳ منتشر خواهد شد.[۵۵] اولین تک‌آهنگ این آلبوم با نام «برزرک» در تاریخ ۲۷ اوت ۲۰۱۳ منتشر شد.[۵۶]

جوایز و نامزدی‌های فیلم ۸ مایل

جوایز فیلم ۸ مایل:
-جایزه اسکار بهترین ترانه اصلی
جایزه سینمایی ام‌تی‌وی برای بهترین کلیپ درون فیلم
-جایزه سینمایی ام‌تی‌وی برای بهترین بازیگر مرد
-جایزه سینمایی ام‌تی‌وی برای بهترین بازیگر مکمل مرد
-جایزه بهترین ترانه اجرا شده موزیکال از جشنواره ASCAP برای آهنگ خودت گم کن[و ۲۹]
-جایزه بهترین ترانه از نظر منتقدان برای ترانه "خودت گم کن" -جایزه «برگزیده نوجوان» برای بهترین بازیگر نقش اول مرد درام/اکشن -جایزه BMI برای بهترین موسیقی -جایزه BMI برای بهترین ترانه اجرا شده در فیلم برای ترانه "خودت گم کن"

جوایز و نامزدی‌ها

امینم تاکنون سیزده‌بار برنده جایزه گرمی شده است. او به خاطر دارا بودن قدرت بیان و غنای شعری بالا تحسن شده است و در لیست ام‌تی‌وی از میان «بهترین ام‌سی‌های تمام دوران‌ها» رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.[۷۶][۷۷]
نامزدی‌های فیلم ۸ مایل:

-جایزه گلدن گلوب بهترین ترانه اصلی برای ترانه "خودت گم کن"
-جایزه CFCA برای امیدبخش‌ترین اجرا
-جایزه ماهواره طلایی برای بهترین ترانه اصلی
-جایزه PFCS بهترین ترانه اصلی برای ترانه "خودت گم کن"
-جایزه گرمی بهترین ترانه نوشته شده تلویزیونی و دیگر رسانه‌های تصویری برای ترانه "خودت گم کن"
The blood runs free
The rain turns red
Give me the wine
You keep the bread
پاسخ
 سپاس شده توسط ★MoRpHeUsS★
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  زندگینامه کرت کوبین رهبر گروه Nirvana
  زندگینامه سامان جلیلی
  زندگینامه شاهین نجفی از زبان خودش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان