امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

درباره ی زیرکونیم

زیرکونیم توسط مارتین هنریچ کلاپروت، شیمیدان آلمانی در 1789 کشف شد. وی این عنصر را از آنالیز ترکیب جارگون )ZrSiO 4 ( به دست آورد. این عنصر در سال 1824 توسط یک شیمیدان سوئدی به نام جاکوب برزیلس جدا شد و عاقبت در سال 1914 خالص سازی شد.
به دست آوردن زیرکونیم خالص بسیار سخت است چون این عنصر از نظر شیمیایی کاملا مشابه هافنیم )این عنصر همیشه در رسوبات زیرکونیمی یافت می شود( می باشد. امروزه بیشترین مقدار زیرکونیم از تصفیه زیرکون )ZrSiO 4 ( و بادلیت )ZrO 2 ( از روش کرول به دست می آید.
زیرکونیم یک ماده ی مقاوم به خوردگی بوده که در لوله ها و پمپ های با کیفیت بالا استفاده می شود. چون به سادگی نوترون جذب نمی کند از اینرو به طور گسترده در رآکتورهای هسته ای استفاده می شود. صنعت هسته ای سالانه در حدود %90 از زیرکونیم تولیدی را به خود اختصاص می دهد.
زیرکونیم همچنین به عنوان یک عنصر آلیاژی در فولاد، برای تولید برخی تجهیزات پزشکی استفاده می شود.
زیرکون )ZrSiO 4 ( یکی از ترکیبات زیرکونیم است که می تواند به شکل های متفاوتی درآید، رایج ترین شکل آن یک سنگ جواهری شفاف است که با تراشکاری می تواند شبیه الماس شود و در صنعت جواهرسازی استفاده می شود.
دی اکسید زیرکونیم )ZrO 2 ( در برابر حرارت بسیار مقاوم است و برای تهیه ی بوته ها استفاده می شود. کربنات زیرکونیم )3ZrO 2 ·CO 2 ·H 2 O( در تهیه ی لوسیون برای درمان گزیدگی پیچک سمی استفاده می شود.
اثر زیرکونیوم بر سلامتی انسان ]ویرایش[
زیرکونیم و نمک های آن خیلی سمی نیستند. جذب تخمینی آن در حدود 50 میکروگرم است. بخش اعظم آن بدون جذب، از طریق روده دفع می شود. آن میزانی که جذب می شود بیشتر در اسکلت انباشته می شود تا در بافت ماهیچه. زیرکونیم 95 یکی از عناصر رادیونوکلئیدی است.
پاسخ
آگهی
من نفهمیدم درست توضیح بده
پاسخ
منکه اصلا نفهمیدم .یعنی چیه
خبر از من داری؟

خبر از دلتنگی های من چطور؟

و آن پروانه های شادی که در نگاهم بودند

خبرش رسیده که مرده اند؟

هیچ سراغ دلم را میگیری؟

کسی خبر داده که آب رفته ام از خستگی؟

مچاله ام از دلتنگی؟

آه….. که هیچ کلاغی نساختیم میان هم

وجدانت راحت….

خبرهای من به تو نمیرسد
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  دانستنی های جالب و ترسناک درباره ی مرگ
  یه چیز جالب درباره گوگل
  دانستنی‌های جالب درباره رنگ چشم فندقی
  چیزهای جالبی که درباره خواب نمیدانستید
  20 حقیقت درباره ی سوسک ها
  حقایق جالب درباره سیب زمینی
  حقایق جالب درباره مسائل روانشناسی
  چند حقیقت درباره سایت دیپ وب
  حقایق جالبی درباره پیانو که نمی‌دانستید!!
  دانستنی های جالب درباره عدد 7

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان