امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نکاتی درباره البوم اشتباه خوب بهرام

سلام ب همه خواستم بگم ک این مطلب واقعا ارزش خوندن داره خیلی نکات جالبی درباره البوم اشتباه خوب هست .حتما بشینین و سر فرصت همشو بخونین سپاس و نظر نمیخوام . فقط اگه فن رپ و هیپ هاپ هستید بخونیدش :

امروز میخوام به بررسی کلی نکات جالب آلبوم بپردازم خوندنش خالی از لطف نیست?
این آلبوم به نوعی ادامه آلبوم سکوته!چرا؟
ترک نگاه-باورم کن کافیه بری تو فکر تو سکوت تا ساخته شم از نو!!!
کلمه سکوت تو کل آلبوم ایهام داره. معنی اول و نزدیک به ذهن ساکت بودن و حرف نزدنه. معنی دوم و دور از ذهن برمیگرده به موضوع و هدف البوم سکوت از بهرام که سیاسی_اجتماعی بود
حالا این بیتو با توجه به ایهامش دو جور میشه معنی کرد:
۱- برو تو سکوت و فکر کن تا باورم کنی و من تو ذهنت دوباره ساخته بشم
۲- کافیه آلبوم سکوت رو دوباره گوش کنی و راجع بش فکر کنی تا منو باور کنی و من تو ذهنت دوباره ساخته بشم
داره خودش و مخاطب رو به آلبوم سکوت ارجاع میده. به عبارت دیگه رسالت ترک نگاه یا فراتر از اون رسالت کل آلبوم یه جور فرهنگسازی برای درک آلبوم سکوته...
من توی تفسیرای قبلی بارها گفتم این آلبوم چند بُعد داره و هر کلمه توی این آلبوم میتونه چند نوع معنی و تفسیر خاص داشته باشه حالا میخوام با دلیل بهتون اثبات کنم!کاور اصلی آلبوم رو همین الان یه نگاه بندازین!نیاز به دقت بالایی نداره و حتی با سطحی نگری میشه به سادگی فهمید که یه تصویر چند بُعدیه و حامل همین پیامه!
ترک خوب: حاصل جنگ بین قلب و مغز من باعث رشدم شد!
برابری میکنه با جمله نیچه
که میگه هرچیزی ک نکشتت باعث رشدت میشه!
ترک لمس:از دید اکثر مفسر ها این ترک سنگین ترین و بهترین ترک البوم شناخته شده!زندگی یه مجموعه ی منظم از بی نظمی هاست(با یکم تحقیق میتونین بفهمین تمام چیزهایی که توی جهان هستی وجود داره از بی نظمی اتم ها درست شده!)
ترک نگاه:میشه گفت این ترک از زبون فرهنگ هیپ هاپه که میگه نه محدوده به زمان و مکان و نه حل میشه وسط حماقت عوام!جوونه میزنه توی مغز ادما!
ترک جنگ و صلح:جنگ و صلح دو قطب مخالف همدیگه هستن.ترک جنگ چند ثانیس؟۴۳ ثانیه_ترک صلح چند ثانیس؟۳۴ ثانیه!حتی تایمشونم عدداش برعکس همدیگس این آلبوم اینقد ظرافت و دقت داشته!
ترک های دیگه نکته داره ولی نیاز به مطالعه تخصصی داره و واردشون نمیشم بیشتر سعی میکنم نکات قابل فهم تر واسه همه رو بگم...
آلبوم میتونه برعکس باشه ینی چی؟ینی میشه از ترک اشتباه تا خوب گوش داد از اخر به اول و کلا معنی داستان عوض میشه!اینو براتون بازم اثبات میکنم...
این قسمت با همکاری یکی از ممبراس که همیشه همراهمون بوده و کمک کرده:?
اینجا که میگیم
خوب ترک اخر البومه
منم با این حرف موافقم
ولی اگه خوب ترک اخر باشه
یعنی باید البومو از اشتباه تا خوب گوش کرد که در این صورت خیلی چیزا عوض میشه یعنی اول بهرام میگه اشتباه کرده
و بعد اشتباهش خودکشی میکنه!و بعد توی ترک سوز حالت افسردگی و جنون بهش دست میده...و اما چرا؟
میدونین که این البوم به خودکشی کوانتومی ربط داره راستش خودکشی کوانتومی خب کشکی کشکی که نیست هرکسی انجامش بده!!!شرایط خودشو داره...
۱:باید هوش بالایی داشته باشه یعنی جز نوابغ باشه
۲:بتونه از همه چیز بگذره چون کسی که وارد جهانای موازی بشه ممکنه دیگه نتونه برگرده
۳:تحمل زیادی داشته باشه چون اتفاقات بدی واسش میفته(بعدش انتظار واسه اتفاق روز بعد)
۴:با همه خطراتش کنار بیاد
۵:گذشته تلخش رو فراموش کنه
علاوه بر این شرایط...خودکشی کوانتومی عواقب بدی هم داره....
کسی که اینکارا رو میکنه, ممکنه دیوونه و افسرده بشه...
که توی ترک سوز میتونین بفهمین این اتفاقا واسش افتاده!!!!!
بی حرکت
بیمار
از همه خسته و بیزار
توی برزخ بیست تا سی سال
افسردگی
بی حال
به شخصه خیلی از این تیکه لذت میبرم مرسی از همکاریت☝️
یک رابطه بین ترک سوز و برش:
تو ترک سوز بهرام افسرده شده...
خودشو اینطوری توصیف میکنه :
بی حرک ، بیمار ، تو برزخ ، بی حال ، پژمرده ، گیرکرده تو مرداب ،
بعد میگه که در خونه بازه و قدم قدم یک نسیم اونو به سمت بالا میکشه بعد میرسه به مارپیچ پله ها و میگه و تو فکر انتقامه و...
بعد تو ترک برش وقتی به طبقه سوم میرسه میگه :
طبقه اول ی دیوونست
نا امیدی حاکم خونست
بعد میگه که حالش به هم میخوره از این زندگی چرت
بعد میگه تو فکر سقوطه ، تو فکر انتقامه !
گرفتین؟کسی که تو طبقه سومه خوده بهرامه ، تو طبقه دوم هم خود بهرامه و همینطور طبقه اول ! یعنی همون لحظه که بهرام در حال سقوط از ساختمونه، خودشو داره تو ساختمون میبینه، یا اینکه واقعا تو دو تا بهرام تو این مکان هست ، یا چند تا ( بر میگرده به قضیه فیزیک کوانتومی و سفر در زمان)!
دیگه برداشت با خودتون !در موردش تحقیق کنین...

آهنگسازی های این مجموعه احساسات هر ترک و ربط اون به ماجرا رو به خوبی القا میکرد ، حس آشفتگی که در ترک #تکرار یا حس آرامشی که ترک #اشتباه به وضوح القا شده
همانطور که در بخش های قبلی اشاره شد کار دیگه ای که در اهنگسازی این البوم انجام شد حرکت جالبی بود که انتهای هر ترک به ترک بعد متصل بود که در هیپ هاپ فارسی حرکت جدید و جالبی بود ...
از لحاظ تکنیک و صنایع ادبی این آلبوم از سطح بالایی برخوردار بود
با توجه به اصطلاحات و عبارات تامل برانگیزی که در زیر پوست این البوم با توجه به ساده بودن کلمات به طور نامحسوس استفاده شده بود که به طور جداگانه گفتیمشون...البته هنوز خیلیاش مونده!
شاید ایرادی که بر این آلبوم گرفته میشه بیشتر بر سر فلو و قافیه هایی بود که در روند البوم غالباً از قافیه هایی با کمتر از سه بخش استفاده شده اما بهرام کسی بود که سال ٨٧ توی البوم ٢٤ ساعت خودشو خیلی قوی به عنوان کسی که قافیه های بیش از سه بخش رو به راحتی استفاده میکنه جلوه داد و سال ٩٠ با البوم سکوت خودشو تثبیت کرد پس نمیتونیم بهش ایرادی بگیریم!
شاید بهرام با استفاده از این نوع فلو و قافیه در این مجموعه خواست توجه مخاطب رو به مفهوم و محتوا جلب کنه!!!
به طور کلی فکر ، فلسفه و پیوستگی موضوعات و بیت ها باعث شد که این مجموعه، یک مجموعه ی واقعی محسوب شه... شاید چیزی که در البوم های بلند رپ فارسی تا الان وجود نداشت...
به تازگی چیزای جدیدی کشف کردم!این آلبوم میتونه به صورت یه پازل بهم ریخته باشه تا خود مخاطب مغزشو به چالش بکشه و این پازل رو مرتب کنه براتون مثال میزنم امتحان کنین??
بهرام دقیقا آلبوم رو یه پازل قرار داده!!!
طوری که بیت ها به جز ۲-۳ترک از ۱به ۱۶ ترتیب داره ولی از نظر تکست آلبوم کاملا به هم ریخته اس و بهرام تو هر ترک یه نشونی واسه ترتیب ترک بعد میده
اگه توجه کرده باشین آخر ترک اشتباه اول ترک خوبه و توی اشتباه در یه جمله ترتیب ۳ ترک اول و میگه تکرار اشتباه خوب و حتی توی ترک های بدون متن یه راهنمایی برای پیدا کردن ترک بعد میده مثلا آخر ترک جنگ یه دفعه چندتا جمله همزمان گفته میشه خیلی گنگه ولی یه صدا از توش واضح تر به گوش میرسه که میگه(زندگی تپش وسط سینته)
اگه آلبومو به ترتیب عدد گوش داده باشین با دقت؛متوجه میشین یه جاهایی اسم بعضی ترک هارو میاره و اگه همون لحظه استوپ کنین و ترکی که اسمش رو اورده گوش کنین و بعد دوباره ادامشو پلی کنین معنی جدیدی متوجه میشین!!!
اشتباه خوب حالت داستانی داره.ترک های اسکیت حالت داستانی رو روایت میکنه و به تصویر میکشه...برای مثال وقتی از مرداب حرف میزنه میگه : گیر کرده تو مرداب استوپ کنین و مرداب رو پلی کنین متوجه میشین که برگشته خونه!و وقتی پلی کنین اهنگ قبل رو جور در میاد و کامل میشه...
و در واقع منظورش اینه که توی تنهایی خودش توی چار دیواری گیر افتاده!
متوجه میشین اخرین ترکی که بهش میرسین #خوب هستش! و اولین ترکی که بهش اشاره شده #اشتباه ! و اینطوریه که اسم کاور از اولین و اخرین ترک به صورت معکوس به دست میاد!!!(واقعا مغز خودم تسمه تایم پاره کرد این بخش هم با همکاری یکی از ممبرا بود)
بهرام گفته هرکسی اشتباه خوب زندگی خودشو پیدا کنه تا تک تک مردم جامعه رو عوض کنه
توی البوم میگه انگشت اشارم رو کلته چون ریشه مشکل اینجاست!پس باید ریشه مشکل رو از درون مغز ادما پاک کرد و بعدش هرکس از خودش شروع کنه جامعه خود ب خود تغییر میکنه چون ما ادما تشکیل دهنده این جامعه ایم.بهرام میگه هرکس خودشو عوض کنه حل میشه با کمک هم.نیاز نیس تنهایی همرو عوض کنی.در اصل بهرام حکم یه پیامبر و راهنما برای ما داره...
تمام صحبتای من برداشت شخصیه و مطمئنم هنوزم مطالب زیادی از این آلبومو نفهمیدم!
بطور کلی میشه اشتباهخوب رو اینجوری معرفی کرد:
میتونیم  اشتباهخوب رو نوعی تکرار همیشگی تصمیم به تغییرات،درگیری های ذهنی، نا امیدی ها از فضاهای بسته، و در نهایت مرگ درونی افکار بدونیم که شاید بار ها و بار ها برای هرکسی اتفاق بیفته! انسان هایی که با لکه های نور آغاز میکنن و با اشتباهات خوب به افکارشون پایان میدن...
و کلام اخر:این آلبوم حاصل چندین سال تلاش و تفکر شخصی نابغه به نام بهرامه!این آلبوم تازه ۲ ساله اومده و ما سالها زمان میبره تا درک کنیم بهرام از چی دم میزده...پس توقعی از من نداشته باشین منم ممکنه توی تحلیلام اشتباه داشته باشم ولی زنده باد اشتباه خوب من چون حداقل این قدم رو برداشتم تا در حد توانم به بقیه برای درک این آلبوم کمک کنم همینم یه قدم مثبت میدونم.حرف واسه گفتن زیاد بود اما نمیخوام بیشتر از این سرتونو درد بیارم.خداروشکر قلمم چرخید چون سفید بودمو صاف!امیدوارم بعد از من تازه راه تفسیر این آلبوم ادامه پیدا کنه و یه روز تحلیلای خیلی کاملتر و بهتری از مال خودم ببینم.به امید اون روز...  
منبع : کانال تلگرام توییت هیپ هاپی  
Isn’t it lovely all alone??
پاسخ
 سپاس شده توسط ⓢⓘⓛⓔⓝⓒⓔ ، Prometheus
آگهی
تحلیل سطحی جالبی بود. البته بهتر که بیشتر رو بعد داستانی ماجرا تمرکز کنین . در اصل آلبوم ۳ تا داستان مختلف داره. اگه ترک هارو به ترتیب گوش کنین داستان اصلی شکل میگیره. اگه ترک هارو از آخر به اول گوش کنین یه داستان دیگه. و اگه به ترتیبی که بهرام کاور هارو توی پیجش گذاشته گوش کنین یه داستان دیگه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ناشناس
پاسخ
 سپاس شده توسط Prometheus

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  درباره ساز عود
  درباره گیتار الکتریکی
  نکات مهم درباره شروع گیتار
Music تاپ البوم های 2020 اسپاتی فای
  نهمین البوم تیلور سویفت به نام evermore
  ده حقیقتی که درباره پیانو نمی‌دانستید
  از آواز خواندن درباره انرژی هسته ای تا ایجاد حرمسرا / بررسی سرگذشت امیر تتلو به بهانه
  تحلیل البوم folklore از تیلور سویفت
  درباره پیانو چقدر میدونی؟
  اینستاگرام به پست مدونا درباره بیماری کرونا برچسب گمراه کننده زد!

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان