امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

?استفتائات مراجع?پاسخگویی به سوالات شرعی

سلام
تو این تاپیک قصد دارم استفتائات مراجع اعظام تقلید رو بزارم

در ضمن شما میتونید سوالات شرعی خودتون رو با گفتن نام مرجع تقلید اون تو خصوصی به من بگید حقیر اون رو تو تاپیک پاسخ میدم

?استفتائات مراجع?پاسخگویی به سوالات شرعی 1
سؤال ?  

من کارمند هستم مقداری از پولم را پس اندازه میکنم برای جهیزیه میخواستم ببینم خمس بهش میخورد؟
مقلد آیت الله خامنه ای

پاسخ ?

اگر برای تهیه جهیزیه در آینده نزدیک ( مثلاً تا دو، سه ماه پس از سال خمسی) پس انداز شده باشد و با پرداخت خمس آن نتواند آن ها را تهیه کند، خمس ندارد.

#خمس
#آیت_الله_خامنه_ای

سؤال ?

غسل جمعه را میشود روز پنج شنبه انجام  داد؟ مثلا این جوری نيت كنم كه غسل جمعه پیشاپیش میکنم قربة الى الله؟
مقلد آیت الله سیستانی

پاسخ ?

وقت غسل جمعه بعد از اذان صبح است تا غروب آفتاب، و بهتر آن است که نزدیک ظهر بجا آورده شود، و اگر تا ظهر انجام ندهد بهتر آن است که بدون نیت اداء و قضاء تا غروب بجا آورد، و اگر در روز جمعه غسل نکند مستحب است از صبح شنبه تا غروب قضای آن را بجا آورد. و کسی که می‏داند در روز جمعه آب پیدا نخواهد کرد می‌تواند روز پنجشنبه، یا شب جمعه غسل را رجاءً انجام دهد.

#غسل_جمعه    
#آیت_الله_سیستانی

سؤال ?

ایا دیدن عکسها و فیلمهای زنان غیر مسلمان و نیمه برهنه جایز است؟
مقلد آیت الله سیستانی

پاسخ ?

مساله نگاه کردن مرد به بدن زنان نا محرم و همچنین نگاه کردن به موی آنان, چه با شهوت باشد چه بدون شهوت, چه باترس وقوع در حرام چه بدون آن , حرام است. ونگاه کردن به صورت آنان ودستها یشان تا مچ, اگر با شهوت یا با ترس از وقوع در حرام باشد , حرام است . بلکه احتیاط مستحب آن است که بدون شهوت و ترس از وقوع در حرام هم به آن نگاه نکند. و نیز نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم باشهوت و ترس از وقوع در حرام, حرام می باشد, بلکه بنابر احتیاط واجب بدون آن نیز نباید نگاه کند مگر به جاهائی از بدن که معمولا مردها نمی پوشانند . مثل سرودستها و ساق پاها که نگاه کردن زن به این جاها اگر بدون شهوت وخوف وقوع در حرام باشد , اشکال ندارد.
و نگاه کردن به بدن زنهای بی باک که اگر کسی آنها را امر به حجاب نماید اعتنا نمی کنند , اشکال ندارد مشروط به آنکه بدون شهوت و ترس ازوقوع در حرام باشد , و در این حکم فرقی میان زنهای کفار و دیگر زنها نیست , و همچنین فرقی نیست میان دست وصورت ودیگر جاهای بدن که معمولا آنها نمی پوشانند.

#نگاه_كردن    
#آیت_الله_سیستانی

سؤال ?

حکم داشتن عذر شرعی خانم ها در ورود به مسجد جمکران و یا صحن مسجد به چه گونه ای است؟
مقلد آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ ?

ورود به خود مسجد جمکران برای زن حائض حرام است و ورود به صحن آن چنانچه جز مسجد نباشد اشکال ندارد.

#حیض
#آیت_الله_مکارم_شیرازی

سؤال ?

در جایی که نامحرم نباشد اگر چادر نماز کمی نازک باشد یعنی دستها در آن سایه بیندازد اشکال دارد؟
مقلد مقام معظم رهبری

پاسخ ?

اگر چادر نازک و بدن نما باشد، نماز با آن باطل است؛ هرچند نامحرمی در آن مکان نباشد، مگر آنکه زیر چادر پوشش کامل داشته باشد.

#نماز
#مقام_معظم_رهبری
پاسخ
 سپاس شده توسط ИĪИĴΛ ИĪƓĤƬ☛
آگهی

سؤال ?

آیا نواختن گیتار حرام است؟
مقلد آیت الله خامنه ای

پاسخ ?

اگر آهنگ و موسیقی که از نواختن گیتار به وجود می آید، آهنگی باشد که مخصوص مجالس لهو و لعب است (مجالسی که برای عیاشی و گناه و هوسرانی و بی بند باری تشکیل می شود) استفاده از گیتار و همچنین گوش دادن به آن موسیقی اشکال دارد و حرام است.
همچنین اگر گیتار از آلاتی باشد که همیشه و یا غالبا از آن در موسیقی های حرام استفاده می شود ، نواختن آن مطلقا اشکال دارد ،هر چند که موسیقی آن حرام نباشد.
بنابراین استفاده از آلات مشترک در صورتی موسیقی آن حرام باشد، اشکال دارد. استفاده از آلات مختص مطلقا اشکال دارد.
تشخیص اینکه کدام موسیقی جزء موسیقی های حرام می باشد و همچنین تشخیص اینکه الان گیتار جزء وسیله هایی است که دائما و یا غالبا در موسیقی حرام استفاده می شود یا نه، به عهده خود مکلف می باشد.

#موسیقی
#آیت_الله_خامنه_ای
پاسخ

سؤال ?

آیا زن و شوهر بعد از مرگ برای مثال زن اگر بمیرد آیا زن و شوهر نامحرم میشوند ؟
مقلد مقام معظم رهبری

پاسخ ?

محرم هستند، غلط رایج هست که وقتی زن بمیرد شوهر دیگر به او نامحرم میشود و متاسفانه این موضوع به حدی بین مردم رایج هست که قابل باور نیست.

سؤال ?

پوشیدن لباس های مجلسی زنانه بدن نما مانند تاب و.. در مجالس عروسی ای که فقط خانمها حضور دارند آیا اشکالی داره؟
مقلد مقام معظم رهبری

پاسخ ?

چنانچه موجب ترتب مفسده باشد، جایز نیست.

#مقام_معظم_رهبری

سؤال ?

چند روزی روزه قضا دارم. پول کفارش و به فقیر دادم.اون فقیر باید با پولش حتما نان بخره؟برنج یا مواد غذایی دیگه نميشه خرید؟؟
مقلد آیت الله سیستانی

پاسخ ?

نان يا آرد يا برنج يا ماكاروني يا امثال اينها

#كفاره
#آیت_الله_سیستانی
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  بزرگترین سوالات بشر؟!
Smile قمه زنی و فتوای مراجع تقلید در مورد آن
  استهلال ماه، کسب و کار مراجع!
  بررسی سوالات احکام با پاسخ
  اعلام قیمت فطریه توسط مراجع، بیش از مبلغ واقعی!
  رفع ایرادات فیلم رستاخیز با نظر مراجع!
  سوالات بهشتی از قرآن کریم
  سوالات شرعی درباره صیغه موقت
  آیا نگاه کردن به عکس زن نامحرم از نظر شرعی اشکال دارد؟
  چند حکم شرعی در پزشکی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان