نظرسنجی: باور کردن گفته های علم بهتر است یا دین؟
علم
دین
[نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

علم بهتر است یا دین؟

(11-04-2016، 20:36)سرباز خدا نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(11-04-2016، 20:15)khadem.alshohada نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

وحیانی برای پیامبران و دانش برای عوام

پیامبران وحی و دستورات الهی رو در اختیار اقشار جامعه قرار میدن
وحی همونه!
دستور خدا رو چه من به شما بگم چه از خدا بشنوم اکتسابی نیست

بالاخره بصورت یه دانش داده شده همون دستور از علم خدا هست
هر چیزی که پیامبران داشتن بصورت یک علم بهشون وحی شده همون جور که پیامبر میگه من شهر علم هستم پس دینی که پیامبر ارائه داده بر اساس علمی بوده بهشون بقول شما وحی شده
علم بهتر است یا دین؟ 2
پاسخ
 سپاس شده توسط ○°łåmýå°○ ، @پوریا@
آگهی
جایگاه علم

مام هفتم(ع) می‌فرماید: «رسول خدا(ص) وارد مسجد شد دید جماعتى گرد مردى را گرفته‌‏اند فرمود: چه خبر است؟! گفتند علامه‌‏ای است. فرمود: علامه یعنى چه؟ گفتند: داناترین مردم است به دودمان عرب و حوادث ایشان و روزگار جاهلیت و أشعار عربى. پیامبر فرمود: اینها علمى است که ندانستنش زیانى ندهد و عالمش را سودى نبخشد، سپس فرمود: همانا علم سه چیز است: آیه محکم، فریضه عادله، سنت پا برجا، و غیر از اینها زیادی است».[6]

امام جواد عليه ‏السلام فرمودند:
نَحْنُ خُزّانُ اللّه‏ِ عَلى عِلْمِهِ وَ غَیْبِهِ وَ حِکْمَتِهِ وَ أوْصـیاءُ أنِبـْیائِهِ، وَ عِبادٌ مُـکْرَمُونَ.
ما[خاندان پیامبر کرم صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله]خزانه‏ دارانِ علم خدا و غیب و حکمت پروردگاریم. ما جانشینان انبیاء الهى و بندگان بزرگواریم.
مستدرک عوالم العلوم 23 : 160 .
امام جواد عليه السلام

وارثان علم

امام جواد عليه ‏السلام فرمودند:
نَحْنُ خُزّانُ اللّه‏ِ عَلى عِلْمِهِ وَ غَیْبِهِ وَ حِکْمَتِهِ وَ أوْصـیاءُ أنِبـْیائِهِ، وَ عِبادٌ مُـکْرَمُونَ.
ما[خاندان پیامبر کرم صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله]خزانه‏ دارانِ علم خدا و غیب و حکمت پروردگاریم. ما جانشینان انبیاء الهى و بندگان بزرگواریم.
مستدرک عوالم العلوم 23 : 160 .
امام جواد عليه السلام

نماز علم

امام باقر عليه السّلام فرمودند:
تَذاكُرُ العِلمِ دِراسَةٌ و الدِّراسَةُ صَلاةٌ حَسَنَةٌ:
گفت وگوى علمى درس است ، و درس نمازى نيكو است .
الكافى ، ج 1 ، ص 41
مناسبت‌هاي خورشيدي-25 آذر: روز پژوهش

در این حدیث یکی از تفاسیر دین همان علم است

امام باقر عليه السّلام فرمودند:
لَو اُتِيتُ بِشابٍّ مِن شَبابِ الشِّيعَةِ لا يَتَفَقَّهُ[فِي الدِّينِ] لأَدَّبتُهُ ؛
اگر جوان شيعه اى را نزد من بياورند كه علم[دين] نمى آموزد، او را تأديب مى كنم .
المحاسن ، ج 1 ، ص 357 .
مناسبت‌هاي خورشيدي-8 ارديبهشت: روز جوان

انجام واجبات و اموزش ان به دیگران نیمی از علم و دانش است

پيامبر اکرم صلّي الله عليه و آله فرمودند:
تَعَلَّمُوا الْفَرائِضَ وَ عَلِّمُوهَا النّاسَ، فَاِنَّها نِصْفُ الْعِلْمِ؛
واجبات دين خود را فرا بگيريد و آن را به مسلمانان ديگر بياموزيد كه همين دانايي، به تنهايي نيمي از علم و دانش است.
الشّهاب في الحكم و الاداب/19
اخلاق و توصيه ها-علم و دانش

جایگاه بالای علم

بِاْلعِلْمِ يُطاعُ اللّه ُ وَ يُعْبَدُ، وَبِاْلعِلْمِ يُعْرَفُ اللّه ُ وَيُوَحَّدُ، وَ بِهِ تُوصَلُ الأرْحامُ و تُعْرَفُ الحَلالُ وَالْحَرامُ وَ العِلْمُ اَمامَ الْعَقْلِ؛
به وسيله علم، خداوند اطاعت و پرستيده مى شود، به وسيله علم، خداوند شناخه مى شود و يكتا شمرده مى گردد، به وسيله علم، صله رحِم مى شود و حلال و حرام شناخته مى شود، و علم، جلودار عقل است.
[تحف العقول، ص 28]
گهرهاي نبوي صلّي الله عليه و آله

مقام دانشمندان

اَوَّلُ مَنْ يَشْفَعُ يَوْمَ الْقِيامَةِ اَلاَْنْبِياءُ ثُمَّ الْعُلَماءُ ثُمَّ الشُّهَداءُ؛
نخستين كسانى كه روز قيامت شفاعت مى كنند پيامبران سپس علماء و بعد شهيدانند.
[ كنز العمال، ج 10، ج 28770]
نخستين ها
علم بهتر است یا دین؟ 2
پاسخ
 سپاس شده توسط ○°łåmýå°○
(11-04-2016، 19:44)سرباز خدا نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(11-04-2016، 19:16)khadem.alshohada نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(11-04-2016، 19:11)سرباز خدا نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(17-03-2016، 11:09)ترنج 15 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به نظر من علم دلایل محکم تری داره.
اگه در دین هم چیزی گفته بشه که با علم هم جور در بیاد مردم علم رو بالا تر می دونن.
ما توی قرن21 بدون دلیل چیزی رو قبول نمی کنیم پس علم از نظر ما قابل قبول تره.
اما اینکه به واقع دین بالا تر است یا علم نمی دونم.
اما در این دوره علم جایگاه بالا تری داره.
مثل انکه به بچه بگن نماز بخون. میگه چرا؟میگن قران گفته خدا گفته حدیث داریم امکان داره طرف قبول نکنه اما اگه دلیل علمی بیاریم که اثبات شده باشه قبولش راحت تره.
و در کل قبول مسایل علمی بهتر از دینی است.

این دین نیست که با علم جور در میاد.این علمه که با دین جور در میاد
علم کاملأ تغییر میکنه و ثابت نیست و تمام مفاهیمشو میشه نقد می کرد
مثلأ تو پزشکی عده ای معتقند گیاه خواری سودمنده الان محقق ها فهمیدن مضره
تو گیاه شناسی هم همین جوره
تمام علوم تجربی و انسانی ممکنه تغییر کنن
سیاست ها هم تغییر میکنن ولی همونه که از هزار و چهارصد سال پیش بوده و تا الان هم پاسخگوی تمام نیاز های انسان بوده و تازه الان نکات علمی قرآن اثبات میشن

به نظر من علم بالاتره چون دین هم یه نوع دانش اکتسابیه

دین وحیانیه نه اکتسابی
علم قوانین عقلی و طبیعیه
دین این جوری نیست.ضابطه اونو در نمیگیره خودش ضابطه تعیین میکنه
مثل حرام شدن دنبه برای یهودی ها
یا حرمت روز شنبه بر یهود
یا ناقه حضرت صالح
سلام برادر عزیز درباره مطلبی ک گفتیم اونو کلا از سایت ور داشتم خودمم پشیمون شدم ک نوشتمش اشتباه از من بود ببخشید

(11-04-2016، 19:44)سرباز خدا نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(11-04-2016، 19:16)khadem.alshohada نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(11-04-2016، 19:11)سرباز خدا نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(17-03-2016، 11:09)ترنج 15 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به نظر من علم دلایل محکم تری داره.
اگه در دین هم چیزی گفته بشه که با علم هم جور در بیاد مردم علم رو بالا تر می دونن.
ما توی قرن21 بدون دلیل چیزی رو قبول نمی کنیم پس علم از نظر ما قابل قبول تره.
اما اینکه به واقع دین بالا تر است یا علم نمی دونم.
اما در این دوره علم جایگاه بالا تری داره.
مثل انکه به بچه بگن نماز بخون. میگه چرا؟میگن قران گفته خدا گفته حدیث داریم امکان داره طرف قبول نکنه اما اگه دلیل علمی بیاریم که اثبات شده باشه قبولش راحت تره.
و در کل قبول مسایل علمی بهتر از دینی است.

این دین نیست که با علم جور در میاد.این علمه که با دین جور در میاد
علم کاملأ تغییر میکنه و ثابت نیست و تمام مفاهیمشو میشه نقد می کرد
مثلأ تو پزشکی عده ای معتقند گیاه خواری سودمنده الان محقق ها فهمیدن مضره
تو گیاه شناسی هم همین جوره
تمام علوم تجربی و انسانی ممکنه تغییر کنن
سیاست ها هم تغییر میکنن ولی همونه که از هزار و چهارصد سال پیش بوده و تا الان هم پاسخگوی تمام نیاز های انسان بوده و تازه الان نکات علمی قرآن اثبات میشن

به نظر من علم بالاتره چون دین هم یه نوع دانش اکتسابیه

دین وحیانیه نه اکتسابی
علم قوانین عقلی و طبیعیه
دین این جوری نیست.ضابطه اونو در نمیگیره خودش ضابطه تعیین میکنه
مثل حرام شدن دنبه برای یهودی ها
یا حرمت روز شنبه بر یهود
یا ناقه حضرت صالح
سلام برادر عزیز درباره مطلبی ک گفتیم اونو کلا از سایت ور داشتم خودمم پشیمون شدم ک نوشتمش اشتباه از من بود ببخشید
پیج اینستگرام من @lamya_zo ]
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
https://instagram.com/lamya_zo?utm_medium=copy_link
ههرمند هستم و طراحی و نقاشی انجام میدم کارامو تو پیجم
چک‌کنید?❤️?
پاسخ
100درصد علم
پاسخ
علم بهتر از دینه
یه دلیل بیارم حالا
ببین تو با علمت میتونی بری پول در بیاری علمآموزی هم یه عبادته تو با پولی از علمت در میاری شکمتو سیر نگه میداری و دین هم داری ولی اگه علم نداشته باشی گرسنگیت باعث از بین رفتن ایمان آدمم میشه
اوناییم که ملان و میگن دین چرت نگین که علم بالاتر از دینه
سلام
علیم تنظیم میکنم
پاسخ
 سپاس شده توسط @پوریا@
هههههه لطفا توهین نکنید ملا هم نیستیم حقیرتر از این چیزام ک ملا باشم ولی با دین میشه به علمم رسید اقای عزیز ههههه ولی باید درک کرد دین رو درک
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چک‌کنید?❤️?
پاسخ
 سپاس شده توسط sandi
آگهی
دينت اگه دين باشه پشتش علمش هم يدك ميكشه:
هر دوتاش مكمل همن
نه علم بي دين زياد بدرد ميخوره 
نه دين بي علم!
پاسخ
 سپاس شده توسط Thyme ، sandi
(توجه :منظور تمامی دین هاست کلیمی،زرتشتی،اسلامی، مسیحی، بودایی، توتیزم، جامعه ایی، فردی،خدایی ،و ...............با کمال احترام به همه فلاسفه و علامه و فیلسوفان واندیشمندان وعرفا و عاشقان و... (بر اساس کتابهای که داشــــــــتم وبعضی ها بردنشششون ///جامعه شناسی علم و جامعه شناسی دین و...)
چند تا خصوصیت علم :
1.علم عینی هست ولی دین نیست 2-علم عقلانی هست / دین نیست3-علم جدید میشه/ دین نمیشه3-علم خوبه ولی بعضی از دین ها خوب نیستند(مثال قورباغه پرستی )4-علم رو می تونی همه جا بکار ببری دین رو نمیتونی(مثلا در فرانسه نماز خوندن در پارک جرمه)  5-علم نظم داره دین نداره6-علم ثروت همراشه دین نمیاره7. علم توجیه داره دین نداره8-دین سنتی هست ولی علم مدرن9- علم تو طبیعت هست دین نیست10-علم پیشرفت میاره دین نمیاره11-علم یعنی رقابت ولی دین یعنی بی رقابتی12- علم یعنی کاووش ولی دین یعنی پرهیز کردن

چند تا خصوصیت دین:
1-دین مقدسه علم شاید نباشه2-دین رو همه دارن علم رو ندارند3-دین عاطفی هست علم نیست4-دین ثابت میمونه تا آخر عمر؛ ولی علم نمیمونه 5-دین قدرت میاره علم بدبختی هم میاره 6-دین روح انسان رو تازه میکنه ولی علم با روح کاری نداره 7-دین تو وجود انسانه ولی علم تو کتابه8-دین بیخطره ولی علم پر خطره(مثال: بمب اتم)9_دین همه جا هست (حتی در تنهایی)ولی علم نیست10-دین همبستگی میاره علم اینو نداره11-دین یعنی عشق به زندگی علم یعنی شک به زندگی12- دین خدا رو داره ولی علم خدا نداره
پاسخ
 سپاس شده توسط ○°łåmýå°○
ببينيد دوستان دين وسيله عبادت خداست و علم وسليه شناخت خدا

شما تا وقتي شناختي از خدا نداشته باشيد عبادت بدرد نميخوره چون خدا رو نميشناسي

سلیمان دیلمی می گوید: به امام صادق (ع)عرض کردم فلانی در عبادت و دیانت و فضیلت چنین و چنان است.فرمود:

عقلش چگونه است؟

گفتم نمی دانم.فرمود:

پاداش به اندازه عقل است.همانا مردی از بنی اسرائیل در یکی از جزایر که سبز و خرم و پر آب و درخت بود عبادت خدا را می کرد.یکی از فرشتگان از آنجا گذشت و عرض کرد به خدا که مقدار پاداش این بنده ات را به من نشان بده.ولی آن چیزی که خدا به او نشان داد نسبت به عمل او کم مفدار بود.خدا به فرشته وحی کرد که با او باش.

پس فرشته به صورت انسانی نزد آن مرد عابد آمد و نزد آن مرد رفت و خود را مرد عابدی معرفی کرد که برای عبادت به نزد او و آن جزیره آمده است.فرشته به مرد عابد گفت جای خوب و و پاکیزه ای برای عبادت داری.

مرد گفت .بله ولی اینجا فقط یک عیب دارد.

فرشته گفت چه عیبی ؟

مرد عابد گفت:

خدای ما دراین جزیره چهار پائی ندارد .اگر خدا خری در این جزیره می آفرید می گذاشتیم در این جزیره بچرد و این چمنزار ها حیف نشود.

خدا به فرشته وحی کرد ما به او به اندازه همین قدر عقل (فهم) او پاداش می دهیم..
علم بهتر است یا دین؟ 2
پاسخ
 سپاس شده توسط ИĪИĴΛ ИĪƓĤƬ☛ ، ○°łåmýå°○
دقیقا همینطوره با علم میشه دین البته دین اسلام رو ثابت و تایید کرد چون تو دین اسلام از فلسفه از اینده از گذشه از دنیایه پس از این دنیا از علللللللللم از اجتماع از اعتدال از قوانین از.....تو دین اسلام اومدن الانم علم داره همه چیزهای دین اسلام رو تایید میکنه پس در دین اسلام علم هست پس نمیشه بین دین اسلام و علم فرق قائل شد چون علم نهفته در دین اسلامه ولی میشه گف دین اسلام وسعتش از علم هم بیشتره
دین اسلام=علم +همه چیز
چک‌کنید?❤️?
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان