امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

كتيبه و سنگ افراشت نشت بان. .. ...

دهكده نشت بان در سي كيلومتري سراب واقع است و بر كوهي تكيه داده است كه بر قله اين كوه كتيبه ميخي عظيمي نقر گرديده است و با كتيبه دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
رازليق هم دوره است.ابعاد آن 80 در 110 سانتيمتر است . اهالي در قسمت پايين كتيبه حفره اي كنده اند و نذورات خود را در پاي آن ميگذارند و اين مسئله به كتيبه آسيب زده است.كتيبه در دوازده سطر به خط ميخي اورارتويي است و به پسر آرگيشتي يكي از شاهان اورارتو تعلق دارد و يادگار پيروزي او در جنگ و تصرف 21 قلعه نقر گرديده است.
ترجمه کتیبه: به حول و قوه خالدي ، آرگيشتي روساهيني مي گويد. من سرزمينها را تسخير كردم. من تا كنار رودخانه مونا رسيدم و از آنجا بازگشتم. من سرزمينهاي ، گيردو ، گيتوهاني ، تو ايشيدو وشهر ...... را تسخير كردم و زير باج خود قرار دادم ، آرگيشتي مي گويد: هر آن كس كه اين كتيبه را خراب كند ..........
كتيبه و سنگ افراشت نشت بان. .. ... 1

در شيب كوهي كه كتيبه بر آن قرار دارد تخته سنگهاي بزرگ و قطوري بطور عمودي در زمين قرار گرفته اند و نزد اهالي به چهل دختر مشهور هستند.سنگها در ابعاد با هم اختلاف دارند.اين مجموعه يك سري قبور كلان سنگي هستند كه به اقوام بومي اين محل در 1200 تا 800 پ م تعلق دارد.در سال 800 پ م اورارتوييان به اين اقوام حمله كردند و آنها را شكست دادند و سرزمينشان را غارت كردند.اورارتويان كه در تاريخ به خشونت شهرت يافته اند حتي به قبور مردم نيز رحم نكرده اند و آنها را هم مورد حمله قرار داده اند و ادوات با ارزش داخل گورها را با خود برده اند
كتيبه و سنگ افراشت نشت بان. .. ... 1
پاسخ
آگهی

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  كهن ترين كتيبه كوروش كبير

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان