امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نامه ناپلئون به فتحعلی شاه

من همه جا مامورانی دارم تا انچه را که برای شناسائی من لازم است اطلاع دهند

بوسیله انان میدانم در کدام محل وچه مو قعیتی میتوانم بپادشاهان و مللی که مورد علاقه من هستند نصایح دوستانه بفرستم وانان را با نفوذ و قدرت خود مساعدت کنم

شهرت وافتخار شخصیت و کارهای مرا به تو شناساندهاست تو میدانی من چگونه ملت فرانسه را مافوق دیگر ملت ها قرار داده ام وبا چه صراحتی توجه خود را نسبت به مسلمین مشرق زمین اظهار کردم وچه عللی باعث شد که از نقشه هایی که برای افتخار و خوشبختی انان داشتم منصرف شوم

من مایلم تو انچه کردی و انچه تصمیم داری برای تامین عظمت و بقای امپراتوری خو بکنی اطلاع حاصل کنم

ایران سرزمینی است که طبیعت انرا نعم بسیار برخوردار ساختهاست سکنه ان مردمی باهوش وبی باکی هستند که لیاقت حکومت شایسته ای رادارند معلوم میشود از یک قرن پیش به بعد عده زیادی از اسلاف تو لیاقت فرمانروایی بر این کشور را نداشتند زیرا انان این ملت را به حال خود رها کرده تا زجر ببینند ودر جنگهای خانگی ازپای در ایند

نادر شاه جنگجوی نام اوری بود که موفق شد قدرت زیادی تحصیل کند وی در مقابل مفسده جویان سهمگین ودربرار همسایگان خود مهیب بود بر دشمنان خود غالب امد وبا افتخار سلطنت کرد لیکن این فرانگی را نداشت که هم در اندیشه حال و هم بفکر اینده باشد

اخلاف وی جای اورا نگرفتند بنظرمن تنها محمد شاه هم تو مانند یک سلطان فکر کرده و زندگی نموده است وی قسمت اعظم ایران را تحت فرامان خود دراورده وسپس قدرت سلطنتی را را که از طریق فتوحات خود حاصل کرده بود بتو تفیض نمود تو از وی تقلید کردی واز نمونه هایی که به تو داده بود جلوتر خواهی رفنت

تو نیز مانند وی خود را از وسوسه ملت دکانداری که در هندوستان بسر میبرد وتاج و تخت سلاطین را معامله میکند بر کنار خواهی داشت تو ارزش دولت خود را در مقابل دولت روسیه که غالبا به قسمتی از امپراتوری که مجاور خاک اوست تجاوز میکن حفظ خواهی داشت
پرتره فتحعلی شاه قاجار

یکی از خدمتگذاران بسیار صدیقی خود را که نزد من وظیفه مهمی بر عهده دارد بیش تو میفرستم بوی ماموریت دادم که احساسات مرا برای تو بیان کند وانچه بدو اظهار داشتی به من گزارش کند من به وی امر میکنم به قسطنطنیه برود زیرا میدانم که یوسف واسیلوتیز یکی از رعایای تو که مامور پیشنهاد مودت امیز تو است به انجا رسیده خدمتگزار من (ژوبر) نسبت به ماموریت این ایرانی مطالعه خواهد کرد و از انجا به بغداد خواهد رفت و در انجا (رومینو)یکی از نمایندگان با وفای من دستوره و سفارش های لازم را به او خواهد داد تا در بار تو را مطلع سازد وقتی تر تیب این ارتباط برای یک دفعه داده شود دیگر لازم نیست که همراه به همان نحو ادامه پیدا کند
تمام ملل محتاج به یکدیگرند مردم مشرق زمین ذکاوت و جسارت دارند ولی عدم اطلاع از بعضی صنایع و بی اهمیت شمردن برخی قوانین انظباطی که قدرت و فعالیت سپاه را چند برابر میکند به انلن ضررهای جبران ناپذیری هنگام جنگ با شمالیها و مغرب زمینیها ایجاد میکند امپراطوری نیرومند چین سه بار فتح شد و امروز نیز یک ملت شمالی بر ان حکومت میکند تو بچشم خود میبینی انگلیسیان یک ملت غربی که میان ما شماره ایشان اندکترند وو وسعت کشورشان از دیگران کمتر است چگونه تمامی دولت هندوستان را به لرزه در اورده
تو انچه را مایل هستی بمن اطلاع خواهی داد و ما روابط دو لتی تجاری را که سابقا میان ما برقرار بود تجدید خواهیم کرد
از تو خواهش میکنم از خدمتگزار با وفای من که پیش تو میفرستم به خوبی پذیرایی کنی
جهت تو عنایت یزدانی را برای یک سلطنت طولانی و پر افتخار ویک عاقبت سعادتمند ارزو میکنم

ناپلئون بنا پارت

منبع : کتاب دایرة المعارف نوشته مهردار مرین جلد دوم
نابود باد کمونیسم نابود باد صیهونیسم

نامه ناپلئون به فتحعلی شاه 1
عضو گروه تاریخ انجمن

پاسخ
 سپاس شده توسط FARID.SHOMPET ، در جستجوی حقیقت ، parya2 ، ☭Nicola☭ ، ღSηow Princessღ ، مهربان ترین دختر دنیا
آگهی
خیلی زیبا بود.
اگر اینجا قدیمی هستی و دوست داری یک گفتگو عجیب 
درباره گذشته و حال داشته باشی، راه‌های ارتباطی رو گذاشتم پروفایل!

پاسخ
 سپاس شده توسط 1939 ، parya2 ، .ali. ، ☭Nicola☭

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان